+48 (12) 296 16 23 +48 791 776 301

dr Grażyna Kołomyjska & Paulina Kołomyjska

Wpływ masażu na kobietę w ciąży i dziecko

Masaż dla kobiet w ciąży jest niezwykle popularny w wielu krajach Europy. W Polsce, niestety wciąż traktowany jest jako zabieg zbędny i stan pewnego luksusu. Masaż obok kontroli lekarskich, szkoły rodzenia i gimnastyki dla kobiet w ciąży, stanowi ważny element opieki w okresie macierzyństwa. Masaż dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka, jest  zalecany przez lekarzy specjalistów z ginekologii i położnictwa. Masaż ten ma swoją specyfikę, która związana jest z licznymi zmianami, jakie zachodzą u kobiety w okresie  ciąży. Ponadto  należy pamiętać o tym, że w pewnym sensie dotyczy on nie tylko  matki,  ale i dziecka.

Kobieta powinna korzystać z masażu będąc nie tylko w ciąży, ale także  po urodzeniu dziecka. Taka konieczność  wynika z tego, że liczne zmiany spowodowane ciążą, a także różne dolegliwości  mogą pogorszyć komfort życia kobiety.  Masaż  relaksuje ciało kobiety, poprawia samopoczucie, ale również łagodzi liczne  napięcia i dolegliwości, które pojawiają w związku z ciąża. U kobiet w okresie ciąży mają miejsce liczne napięcia i bóle, szczególnie w okolicy barków, karku, szyi i grzbietu, oraz  w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. W tych okolicach bowiem stosujemy techniki masażu, które rozluźniają zbyt napięte  mięśnie, wzmacniają stawy, ścięgna i więzadła.

 

Możesz czuć się bezpiecznie:

 

Masaż dla kobiet będących  w ciąży ma na celu:

 

MASAŻ PO CIĄŻY ORAZ REWITALIZACJA POPORODOWA

 

Masaż  stosujemy w dwóch fazach:

 

 

Pamiętać należy o tym, że czas najważniejszy okresu rewitalizującego to pierwszy miesiąc  po porodzie. Albowiem w wielu przypadkach przeoczenie tego okresu spowodować może, że zarówno sylwetka, jak i masa ciała, a zwłaszcza  stan skóry mogą nie wrócić do normy.

Kobiety, które regularnie korzystają z profesjonalnego masażu w okresie ciąży i po porodzie szybciej i sprawniej wracają do formy.

opracowanie : dr Grażyna Kołomyjska