+48 (12) 296 16 23 +48 791 776 301

dr Grażyna Kołomyjska & Paulina Kołomyjska

Sauna Infrared

Zdrowotne działanie sauny Infrared rozmowa z dr Grażyną Kołomyjską

 

Często słyszymy pytanie dlaczego sauna Infrared, czy może Pani ten temat nam przybliżyć?

Promieniowanie podczerwone (infrared IR, infra = pod, red = czerwone ) jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fal w zakresie od 780 do 1 000 nanometrów. W spektrum słonecznym stanowi ono około 42%. Podczerwona fala słoneczna daje człowiekowi ciepło, dobre samopoczucie psychiczne oraz kondycję fizyczną.

Promieniowanie infrared poprzez głęboką penetrację tkanek, wywołuje pozytywne zmiany w organizmie człowieka. Przypomnijmy, że podczerwień od dawna wykorzystywana jest w medycynie w terapii wielu chorób.

Dla optymalnego efektu, w saunach tradycyjnych, niezbędna jest temperatura 80-100°C. Dzięki promieniowaniu IR efekt pocenia się osiąganym już w temperaturze 35-45°C, bez zbędnego obciążenia serca, układu krążenia i dróg oddechowych.  Promienie podczerwone wnikają głęboko w skórę i ogrzewają ciało od wewnątrz do około 2-3 cm, dając wyraźne efekty zdrowotne.

W takich warunkach termicznych, poprawia się cyrkulacja krwi i usprawnia  krążenie. Organizm oczyszcza się poprzez intensywne głębokie pocenie. Przebywając w takiej saunie, mamy tzw. komfort termiczny, któremu towarzyszy dobre samopoczucie związane z optymalną temperaturą panującą w saunie  IR. Muszę jeszcze dodać, że w saunie IR można regulować temperaturę,  od 35-65 stopni, zależnie od potrzeb i możliwości zdrowotnych klienta.

Czy dobrze rozumiem, że temperatury od 35°C do 65°C stopni dają większe możliwości korzystania np. osobom, które w saunie tradycyjnej źle się czują lub nie tolerują takich temperatur?

Tak właśnie jest, korzyści zdrowotnych jest bardzo wiele, można powiedzieć, że sauna IR ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Promienie podczerwone mają zdolność głębokiej penetracji ogrzewają skórę i ciało wnikając do 2-3 cm w głąb. W takich warunkach naczynia krwionośne rozszerzają się, krążenie krwi zostaje pobudzone. Mamy tutaj do czynie z tzw. biernym efektem kondycjonującym serce i cały układ krążenia. Częste przebywanie w saunie IR zwiększa pojemność wyrzutową serca, wzrasta częstotliwość pracy serce, poprawia się kondycja serca, obniża ciśnienie krwi, serce sprawniej wyrzuca krew na obwód.

To niesamowite, o tym nie wiedziałam, a zatem dobra wiadomość dla tzw. leniuszków.

Oczywiście, że sauna IR nie zastąpi ruchu, ale w tym przypadku można doszukać się podobieństw. Taka sauna polecana jest również osom z chorobami układu krążenia oraz starszym.

Czym jeszcze może nas Pani zaskoczyć?

 Otóż łagodna temperatura saunie IR( od 35 – 70°C), w odróżnieniu od temperatury panującej w saunie tradycyjnej (80°C do 100°C), daje efekt oczyszczania skóry i całego ciała. I to jest bardzo ważne jej funkcja. Na skutek pocenia w infra saunie osiągamy efekt pocenia się już przy temperaturze  40°C.  Głęboka penetracja ciepła pomaga skutecznie usuwać z naszego organizmu różne szkodliwe substancje, które gromadzą się prze całe nasze życie i zalegają w naszym ciele.

W normalnych warunkach trudno się ich pozbyć, a w saunie IR ten proces przebiega sprawnie, ponieważ głęboko ogrzane tkanki, i wzrost metabolizmu ten proces umożliwiają. Niemieckie badania wykazały, że wraz z potem usuwane są od 15-25% kwasy tłuszczowe, cholesterol, substancje rozpuszczalne w tłuszczach, metale ciężkie np. ołów, sód, amoniak i inne. Chciałabym podkreślić, że detoksykacja jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, albowiem wszelkie metody z pomocą których nasz organizm pozbywa się tego co jest szkodliwe znakomicie służy naszemu zdrowiu i zachowaniu młodości. Detoksykacja odciąża nasze nerki, wzmacnia system odpornościowy, a ciepło w połączeniu z zimnem( potrzeba schładzania ciała) hartują nasze ciało. Jest też takie przysłowie, które mówi” że złość i nienawiść spalają się w saunie. Pozbywając się tego całego „balastu”, odzyskujemy lekkość psychiczną i fizyczną bo, ciało nasze lepiej funkcjonuje.

Ten mechanizm pomaga też w zwalczaniu różnych dolegliwości skórnych np. udrażniają się  pory naszej skóry, co pomaga w zwalczaniu trądziku i różnego rodzaju wyprysków, uzyskujemy efekt rozjaśnienia i ujędrnienia skóry, mamy tutaj do czynienia z naturalnym peelingiem, skóra jest wyraźnie wygładzona, ciało pozbywa się nieprzyjemnego zapachu.

Sauna IR pomaga zwalczać cellulit, bliznowce pojawiają się z mniejszą częstotliwością, blizny wszelkiego pochodzenia, zmniejszają się, zmniejsza się ich ostrość i zarys. Tych efektów jest bardzo wiele, nie sposób o wszystkich zaletach wspomnieć. Wiem też że, długi tekst, zachęca do czytania, czytelnicy chcą wiedzieć już i teraz, więc nie chcę tego materiału tak bardzo uszczegóławiać. Szkoda, że obecnie tak się dzieje, bo wiele ważnych kwestii nam umyka, nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń jakie otaczają nas i jak możemy sobie z nimi radzić.

 Kończąc chciałabym zapytać o różne dolegliwości związane z narządem ruchu?

 

To jest następny ważny temat. Dolegliwości ze strony narządu ruchu pojawiają się już u bardzo młodych ludzi. Siedzący tryb życia, i mało ruchu na co dzień sprawiają, że nasze ciało nie otrzymuje to co dla niego jest najważniejsze, to jest ruch. Ruch jest niezbędny dla nas, jest potrzebą podstawową, pierwotną. Ruch jest motorem każdego działania, każdej reakcji i każdego procesu przebiegającego w naszym ciele. Potężna masa naszych mięśni, jest ich 550, zajmują one około 40% masy naszego ciała, potrzebuje ciągłego ruchu, tego procesu nie da się wyłączyć, wykluczyć z naszego życia, bo skutki tego byłyby dla nas tragiczne.

Wszelkie napięcia powstałe w naszej psychice, emocje, stres, ciągłe przebywanie w pozycjach, które wymuszają nienaturalny układ ciała, (dominująca pozycja siedząca), powodują degradacje w całym ciele, w pierwszym rzędzie w narządzie ruchu. Tak więc ruch i sauna są znakomitym połączeniem w programie utrzymania zdrowia, sprawności i codziennej pielęgnacji naszego ciała i psychiki.

 Trzeba też wspomnieć, że ciepło jakie nasze ciało odczuwa w saunie IR, przypomina naszym komórkom o słońcu i wszystkim co się z nim wiąże. W związku z tym, w naszym ciele, w jego środku, powstają „wspomnienia” lata, to jest tak jakby ono było w nas, już teraz, bez względu na porę roku. Zapobiega to m.in. stanom depresyjnym.

Wracając do zadanego pytania. To przede wszystkim działanie, głęboko penetrującego nasze ciało ciepła, które rozluźnia zbyt napięte mięśnie, poprawia warunki ukrwienia i odżywienia wszystkich tkanek, które tworzą narząd ruchu(mięśnie, ścięgna, więzadła, powięzie). Promieniowanie IR wykorzystywane jest od dawna  w fizykoterapii, chirurgii plastycznej, ortopedii, rehabilitacji i medycynie sportowej.

Ciepło pomaga obniżyć próg bólu, w związku z tym można powiedzieć, że  podczerwień działa łagodząco przy bólach głowy, grzbietu, skręceniach stawu, nadwyrężeniach, również przy zapaleniach stawów. Badania pokazują nam, że o 20% zmniejszyła się sztywność stawów w temp.45 stopni, po 20 sesjach w saunie IR. Pod wpływem takiego ciepła, ma też miejsce szybka regeneracja stawów, więzadeł, powięzi, błony maziowej, a jeżeli nastąpiły w nich zbliznowacenia, zgrubienia i tkanki skurczyły się, to następuje szybka ich regeneracja i uelastycznienie. Korzystając systematycznie i w miarę często  z sauny odzyskujemy lekkość w ciele a skala stresu ustępuje. Z sauny korzystać możemy bardzo często, najlepiej systematycznie od 1 do 2 razy w tygodniu.

 

Na zakończenie chciałabym zapytać o redukcję stresu i bezsenność, bo wiemy, że skala tego problemu jest ogromna.

Tak, promieniowanie podczerwone redukuje napięcia nerwowe i pomaga w walce z bezsennością, poprawia się jakość snu dzięki ustępującym napięciom mięśni, detoksykacji i przyjemnym odczuciom jakie daje nam ciepło. Oczywiści nie dzieje się to wszystko po jednym zabiegu.

Ostanie ważne pytanie mówi się, że w saunie IR chudniemy, czy jest to możliwe?

Podczas pobytu  w saunie IR(40 minut) spalane zostaje ok. 900 kalorii. Dla porównania: wiosłowanie 600, pływanie 300, jogging 300, jazda na rowerze 225. Organizm poddany Infraterapii absorbuje aż 80% energii światła. Jedynie 20% promieniowania podczerwonego ogrzewa przestrzeń kabiny na podczerwień.

Czy są przeciwwskazania? Tak są to: nowotwory, zaawansowana miażdżyca, świeżo po zawale serca i mózgu, ostra niewydolność krążenia, nadciśnienie II stopnia, ciąża, gruźlica, uszkodzenie skóry i naczyń nieodwracalne i czasowe, rana musi się zagoić, zakrzepowe zapalenia żył, wszelkie krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne.

Dziękuję za rozmowę życzymy konstruktywnego czytania i zapraszamy na saunę IR w Studio Active Woman